
π Hi! I'm GMAT Panda. Ask me anything about this question, or click a button below to get started!
Question
A bakery sells cupcakes for dollars each. The cost per cupcake is dollars when cupcakes are produced and dollars when cupcakes are produced. How much greater will the bakeryβs gross profit be from the production and sale of cupcakes than from the production and sale of cupcakes?

Answer Choices
- A.
- B.
- C.
- D.
- E.
Steps
| Explanation | Calculations | Help |
|---|---|---|
We name variables for revenue, cost, and profit for producing and selling 1,200 and 2,400 cupcakes. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-A Click to view full details | |
We translate "A bakery sells cupcakes for 2.50 dollars each" and "production and sale of 1,200 cupcakes" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "The cost per cupcake is 2.00 dollars when 1,200 cupcakes are produced" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We calculate the profit for 1,200 cupcakes using the profit formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "production and sale of 2,400 cupcakes" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "The cost per cupcake is 1.75 dollars when 2,400 cupcakes are produced" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We calculate the profit for 2,400 cupcakes using the profit formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "How much greater will the bakery's gross profit be from the production and sale of 2,400 cupcakes than from the production and sale of 1,200 cupcakes?" by subtracting the two profits. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-D Click to view full details |
Scroll horizontally to view all columns
Final Answer
C
Question
A bakery sells cupcakes for dollars each. The cost per cupcake is dollars when cupcakes are produced and dollars when cupcakes are produced. How much greater will the bakeryβs gross profit be from the production and sale of cupcakes than from the production and sale of cupcakes?

Answer Choices
- A.
- B.
- C.
- D.
- E.
Steps
| Explanation | Calculations | Help |
|---|---|---|
We name variables for revenue, cost, and profit for producing and selling 1,200 and 2,400 cupcakes. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-A Click to view full details | |
We translate "A bakery sells cupcakes for 2.50 dollars each" and "production and sale of 1,200 cupcakes" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "The cost per cupcake is 2.00 dollars when 1,200 cupcakes are produced" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We calculate the profit for 1,200 cupcakes using the profit formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "production and sale of 2,400 cupcakes" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "The cost per cupcake is 1.75 dollars when 2,400 cupcakes are produced" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We calculate the profit for 2,400 cupcakes using the profit formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "How much greater will the bakery's gross profit be from the production and sale of 2,400 cupcakes than from the production and sale of 1,200 cupcakes?" by subtracting the two profits. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-D Click to view full details |
Scroll horizontally to view all columns
Final Answer
C