
👋 Hi! I'm GMAT Panda. Ask me anything about this question, or click a button below to get started!
Question
A bakery sells pastries for dollars each. It costs the bakery dollars per pastry to produce pastries and dollars per pastry to produce pastries. How much greater will the bakery's gross profit be from the production and sale of pastries than from the production and sale of pastries?

Answer Choices
- A.dollars
- B.dollars
- C.dollars
- D.dollars
- E.dollars
Steps
| Explanation | Calculations | Help |
|---|---|---|
We first create variables to represent revenue, cost, and profit for 800 and 1600 pastries. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-A Click to view full details | |
We translate "A bakery sells pastries for 20.00 dollars each" and "production and sale of 800 pastries" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "costs the bakery 18.00 dollars per pastry to produce 800 pastries" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We apply the profit formula to find the profit for 800 pastries. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "A bakery sells pastries for 20.00 dollars each" and "production and sale of 1600 pastries" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "17.25 dollars per pastry to produce 1600 pastries" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We apply the profit formula to find the profit for 1600 pastries. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "How much greater will the bakery's gross profit be from the production and sale of 1600 pastries than from the production and sale of 800 pastries?" using subtraction. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-D Click to view full details |
Scroll horizontally to view all columns
Final Answer
D
Question
A bakery sells pastries for dollars each. It costs the bakery dollars per pastry to produce pastries and dollars per pastry to produce pastries. How much greater will the bakery's gross profit be from the production and sale of pastries than from the production and sale of pastries?

Answer Choices
- A.dollars
- B.dollars
- C.dollars
- D.dollars
- E.dollars
Steps
| Explanation | Calculations | Help |
|---|---|---|
We first create variables to represent revenue, cost, and profit for 800 and 1600 pastries. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-A Click to view full details | |
We translate "A bakery sells pastries for 20.00 dollars each" and "production and sale of 800 pastries" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "costs the bakery 18.00 dollars per pastry to produce 800 pastries" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We apply the profit formula to find the profit for 800 pastries. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "A bakery sells pastries for 20.00 dollars each" and "production and sale of 1600 pastries" using the revenue formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We translate "17.25 dollars per pastry to produce 1600 pastries" using the cost formula. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We apply the profit formula to find the profit for 1600 pastries. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-A Click to view full details | |
We translate "How much greater will the bakery's gross profit be from the production and sale of 1600 pastries than from the production and sale of 800 pastries?" using subtraction. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-D Click to view full details |
Scroll horizontally to view all columns
Final Answer
D