
đź‘‹ Hi! I'm GMAT Panda. Ask me anything about this question, or click a button below to get started!
Question
The cost of purchasing each box of candy from a certain mail order catalog is dollars per pound of candy, plus a shipping charge of dollars. How many dollars does it cost to purchase 2 boxes of candy, one containing pounds of candy and the other containing pounds of candy, from this catalog?

Answer Choices
- A.
- B.
- C.2 hstv
- D.
- E.
Steps
| Explanation | Calculations | Help |
|---|---|---|
We translate the per-pound cost for the first box by applying the cost formula where unit cost times quantity gives total cost, based on and pounds in the first box. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We add the shipping charge of dollars to the candy cost for the first box based on . | Theory & Tactics Method Card TRANS1-C Click to view full details | |
By the same logic, the cost for the second box containing pounds of candy is the per-pound cost plus the shipping charge. | ||
We sum the costs of the two boxes to get the total cost. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-C Click to view full details | |
We combine like terms by adding the two -terms and the two -terms. |
Scroll horizontally to view all columns
Final Answer
Question
The cost of purchasing each box of candy from a certain mail order catalog is dollars per pound of candy, plus a shipping charge of dollars. How many dollars does it cost to purchase 2 boxes of candy, one containing pounds of candy and the other containing pounds of candy, from this catalog?

Answer Choices
- A.
- B.
- C.2 hstv
- D.
- E.
Steps
| Explanation | Calculations | Help |
|---|---|---|
We translate the per-pound cost for the first box by applying the cost formula where unit cost times quantity gives total cost, based on and pounds in the first box. | Theory & Tactics Method Card TRANS3-B Click to view full details | |
We add the shipping charge of dollars to the candy cost for the first box based on . | Theory & Tactics Method Card TRANS1-C Click to view full details | |
By the same logic, the cost for the second box containing pounds of candy is the per-pound cost plus the shipping charge. | ||
We sum the costs of the two boxes to get the total cost. | Theory & Tactics Method Card TRANS1-C Click to view full details | |
We combine like terms by adding the two -terms and the two -terms. |
Scroll horizontally to view all columns